Navigácia: Dovolenka - Dovolenka Francúzsko

Dovolenka Francúzsko Last minute

Francúzsko

Základné údaje o dovolenke v Francúzsku

Všeobecné informácie

Zátoka Mont St. Michel - známa najvyšším prílivom v Európe je zdobená krásnym kláštorom rovnakého mena. Rozdiel medzi prílivom a odlivom je až 15 metrov.
Auvergne - oblasť so sopečnými vrcholmi. Najvyšší z nich Puy de Sancy je vysoký 1885 metrov. Nachádza sa v horskom pásme Monts Dore. Celá oblasť je chránená Oblastným prírodným parkom sopiek (Parc Naturel Régional des Volcans).
Rieka Seina - medzi morom a mestom Rouen sa vyskytuje behom prílivu prílivová vlna, ktorá mení normálny tok rieky
Disneyland - zábavný park 32 km východne od Paríža
Parc Astérix - zábavný park 30 km severovýchodne od Paríža
Walibi Aquitaine - zábavný park medzi Bordeaux a Toulouse.


Pamiatky
Versailles, Louvre (La Pyramide Inversée), Eiffelovka, Víťazný oblúk v Paríži a inéHistória Francúzsko má veľmi bohatú históriu. V staroveku bolo osídlené Keltmi (Galmi). V 1. storočí pred našim letopočtom, keď ho Ceasar pripojil k Rímskej ríši bolo označované ako Gália. Po päťsto rokoch získala v dnešnom Francúzsku prevahu Franská ríša, ktorá neskôr odrazila vpády Arabov cez Pyreneje a počas vlády Karola Veľkého ovládla značnú časť Európy.
V polovici 9. storočia sa Franská ríša stala jadrom Západofranskej ríše. Počas 11. až 13. storočia Francúzsko veľmi zosilnelo a po Storočnej vojne s Anglickom sa stalo vedúcou silou na európskom kontinente.
V ďalších rokoch Francúzsko expandovalo. Počas vlády Ľudovíta XIV. sa zmocnilo niektorých nemeckých oblastí a po Veľkej francúzskej revolúcii, kedy sa na čas stalo republikou, pripojilo i ďalšie územia. Ďalšiu vlnu výbojov zahájil Napoleon Bonaparte, ale po Viedenskom kongrese sa Francúzsko vrátilo späť do pôvodných hraníc.
Po revolúcii v roku 1848 sa k moci opäť dostalo cisárstvo a Napoleon III. získal pre Francúzsko územie Savojska a Nizzy, ale v prvej prusko-francúzskej vojne prišiel o Alsasko a Lotrinsko v prospech zjednoteného Nemecka a Francúzsko sa definitívne stalo republikou.
V prvej svetovej vojne bolo Francúzsko hlavným protivníkom Nemecka. V medzivojnovom období na čas zosilnelo, ale v tridsiatych rokoch začalo Nemecku ustupovať a dokonca sa objavovali tendencie k zjednoteniu s Nemeckom. V roku 1939 vyhlásilo Nemecku vojnu, ale nečinne vyčkávalo, až bolo zaskočené nacistickým útokom. V tuhých bojoch zaznamenalo veľké straty a v roku 1940 kapitulovalo. Oslobodené bolo až v roku 1944. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch prišlo Francúzsko o väčšinu kolónií okrem iného o dnešné slobodné štáty v Afrike (Alžírsko, Marko, Džibutsko). Dnes Francúzsko patrí medzi hlavné európske mocnosti.Je dobré vedieť Upozornenie pre turistov cestujúcich autom - pokuty za nedodržanie pravidiel cestnej premávky sú vysoké a musia byť zaplatené na mieste. Akákoľvek snaha o zníženie pokute je bezpredmetná. Šoférovanie pod vplyvom omamných látok je trestné. Používanie antiradaru (zariadenie na zistenie policajného radaru) je vo Francúzsku zakázané.

Vo vysokohorských oblastiach nepodceňovať náročnosť terénu a klimatické podmienky.

Dovolenka Francúzsko

dovolenka Francúzsko
 dovolenka Francúzsko
 dovolenka Francúzsko

Dovolenka Francúzsko zájazdy

Dovolenky

Destinácia počasie

TOPlist