Navigácia: Dovolenka - Dovolenka Cyprus

Dovolenka Cyprus Last minute

Cyprus

Základné údaje o dovolenke v Cyprus

Všeobecné informácie

V lete dosahuje teplota morskej vody až 28 °C. Táto krajina sa pýši aj množstvom pláží, ktoré sú označené modrou vlajkou, čo znamená medzinárodné ocenenie Európskeho spoločenstva za čistotu prírodného prostredia. Aj vďaka tomu sa tunajšia klíma odporúča ako vhodná na dovolenku s deťmi, pre alergikov, astmatikov a aj ľudí s kožnými chorobami. Petra Tou Romiou, pohorie Troodos, kláštor Kykko, Nikózia, katakomby Sv. Šalamúna, pilier Sv. Pavla, katedrála Sv. Jana

Pamiatky Hl. mesto Nikózia, Pafos, pohorie Trodos, križiacky hrad Kolossi, národné parky Cavo, Gkreko, Potamos tou Liopetriou a poloostrov Akamas, Famagusta (Gazimugusa - významné historické mesto severného Cypru), Salamis - rímske a byzantské vykopávky (rovnako Severný Cyprus)

História Už od stredoveku bol Cyprus pre svoju strategicky významnú polohu predmetom záujmu ríš okolo a neskôr i novodobých svetových veľmocí. Odpor pôvodných gréckych obyvateľov Cypru proti dlhotrvajúcej tureckej nadvláde vyvrcholil v 19. storočí v národnom oslobodzujúcom hnutí žiadajúcom pripojenie ostrova ku Grécku. Nacionálni antagonizmus medzi cyperskými Grékmi a Turkmi sa vystupňoval po vyhlásení samostatnej Cyperskej republiky (1960) a niekoľkokrát prerástol do ozbrojeného konfliktu, doprevádzaný napätím medzi Gréckom a Tureckom.

V roku 1964 zahájili cyperskí Turci bojkot ústredných štátnych orgánov. V júli 1974 využila turecká vláda neúspešný puč reakčných gréckych dôstojníkov proti prezidentovi Makariovi ako zámienku k invázii tureckej armády na Cyrus a okupácii severnej časti (asi 40 % územia) ostrova. Cyprus bol tak rozdelený na dve uzavreté oblasti (grécku a tureckú), oddeleé tzv. Attilovou líniou (Green line). Opakované pokusy o politické riešenie cyperskej otázky zatiaľ stroskotávajú na neústupnom postoji tureckej reprezentácie, požadujúcej federatívny štát so slabou ústrednou mocou a silnými národnými vládami (v hraniciach vytvorenými tureckou okupáciou 1974) zatiaľ čo cyperský Gréci sú pre federatívne usporiadanie so silnou ústrednou vládou.

Je dobré vedieť V Cyperskej republike je možné sa bez problémov dohovoriť anglicky. Motorové vozidlá jazdia po ľavej strane.

Cyperské úrady prísne stíhajú výrobu, distribúciu, dovoz i obyčajné držanie drog. Za porušenie zákona hrozí vysoký trest odňatia slobody, alebo peňažný trest alebo oba tresty súčasne. Následne sa páchateľ stáva nežiadúcou osobou pre svoje ďalšie cesty na Cyprus.

Turisti, ktorí vstúpia na územie Cyperskej republiky legálne, môžu cestovať na sever a pobývať tu bez obmedzenia. Orgány Cyperskej republiky však môžu pri návrate na územie kontrolované vládou požadovať predloženie letenky ako dôkaz, že občan vstúpil na Cyprus legálne. Turistom, ktorí by vstúpili na Cyprus zo severu preto hrozí, že im nebude umožnený prechod na územia kontrolované vládou. V súčasnej dobe fungujú štyri prechody:

- u Ledra Palace v Nikózii (pre peších turistov)
- Agios Dometios (iba automobilom)
- Pyla-Pergamos a Dhekelia
Poistenie pri ceste z juhu na sever činí 8 CYP na tri dni a platí sa na turecko-cyperskej strane.
Dovolenka Cyprus

dovolenka Cyprus
 dovolenka Cyprus
 dovolenka Cyprus

Dovolenka Cyprus zájazdy

Dovolenky

Destinácia počasie

TOPlist