Navigácia: Dovolenka - Dovolenka Čierna Hora

Dovolenka Čierna Hora Last minute

Čierna Hora

Základné údaje o dovolenke v Čierna Hora

Všeobecné informácie

Lovcen - vo vápencovom masívu Lovcenu sa nachádza nespočetné množstvo hlbokých priepastí, mnohé z nich len teraz čakajú na prieskum. Svahy Lovcenu majú najväčšie vodné zrážky v Európe - až 4600 mm ročne.
Skaderské jazero - Jedná sa o najväčšie jazero na Balkánskom polostrove s rozlohou 391 km2. Celkom má 50 ostrovov, žije v ňom veľké množstvo rýb a hniezdia tu rôzne druhy vtáctva. Jazero nedosahuje veľké hĺbky, v priemere okolo 6 metrov.
Biogradska gora - Predstavuje ucelený zachovalý ekosystém na 5400 hektároch v centrálnej časti pohoria Bjelasice. Vo vyrastených zmiešaných lesoch tu žije na 150 druhov vtákov, ale tiež medvede, vlci, divoké kozy, jelene, líšky, vydry atd. pre svoju jedinečnú prírodu a čistý vzduch je vyhľadávaná skalnými turistami.
Durmitor - Národným parkom bol vyhlásený už v roku 1952. Ide o oblasť dosť málo navštevovanú, ešte s nedotknutou prírodou. Národný park Durmitor bol zobratý pod záštitu UNESCA s rozlohou 39 000 hektárov.

Pamiatky Kotor, Budva, Bar - biskupský palác, zbytky opevnenia s pevnosťami, časť vodovodu zo 16. st., Podgorica, národný park Durmitor.

História Územie Čiernej Hory bolo už osídlené v paleolitu, ako dokazujú niektoré nálezy. Od staroveku žili na východnom pobreží Jadranského mora uvedené Ilyrské kmene. V 5. storočí pred n. l. zvlášť vynikal kmeň Dalmatov, preslávený svojimi sadmi, vinohradmi a predovšetkým získavaním soli.
V 10. storočí vzniká kniežatstvo Zeta. Pod vedením vynikajúceho bojovníka, kniežaťa Vojnislava zničili Čiernohorci v roku 1040 a 1043 byzantské vojská a oslobodili celú oblasť z byzantskej podriadenosti. Keď Osmanská ríša dobila srbské územie v 14. a 15. storočí, častými vojenskými výbojmi sa pokúšal prevziať nadvládu nad pobrežnými mestami. Turci získali prístup k moru u miest Ulcinj, Bar a Herceg. Zeta, neskôr ako Čierna Hora si po celú dobu udržovala istú samostatnosť. Malá horská zem - Čierna Hora si uchovala svoju vnútornú autonómiu, daň, ktorú musela Turkom odvádzať, bola vyberaná len za pomoci vojska. Po objavení Ameriky a následných nových zámorských obchodných ciest do Ázie poklesol záujem o oblasť Stredozemného mora. Tým dochádza k pozvoľnému úpadku hospodárstva jednotlivých prímorských štátov. V 19. storočí získava Čierna Hora štatút nezávislého svetského štátu, najskôr medzinárodný kongres v Berlíne v roku 1878 potvrdil túto samostatnosť a oficiálne mocnosti uznali tento štát. V roku 1914 vstupuje Čierna Hora do I. svetovej vojny na strane Srbska, neskôr tzv. Dohody. Rakúsko-Uhorské vojská v prvých rokoch vojny boli porazené a vytláčané, najskôr vstup Bulharska do konfliktu v roku 1915 predznamenal následnú okupáciu. V rokoch 1916 - 1918 bolo územie Čiernej Hory okupované Rakúsko -Uhorskom. Po skončení vojny v roku 1918 sa stáva Čierna Hora súčasťou mnohonárodnostného štátu Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov /Kraljevina SHS/. Mussoliniho taliansky fašizmus a nemecký nacizmus doliehajú na nestabilný štát Kráľovstvo Juhoslávie. Za podpory nemeckej tajnej služby previedli v roku 1934 chorvátsky nacionalisti v Marseille atentát na kráľa Alexandra. Kráľovstvo preberá jeho syn Peter II., ktorý je nútený sa v roku 1940 zblížiť s fašistickými štátmi a následne sa pripojiť k vojensko-politickému bloku OSE.
V roku 1945 vzniká Zväzová republika Čierna Hora, neskôr s prídavkom socialistická, ktorá bola súčasťou Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie /SFRJ/. Prvým predsedom vlády sa stal J. B. Tito. Po Titovej smrti v roku 1980 sa začali objavovať rozpory v mnohonárodnostnom štáte. v marci v roku 2002 bola podpísaná dohoda o novom usporiadaní Juhoslávskej zväzovej republiky, ktorá ponesie meno Srbsko a Čierna Hora. Obe republiky budú spoločne zdieľať obranu a zahraničnú politiku. Ekonomiky, meny a colná správa majú jednotlivé republiky de facto samostatné.Je dobré vedieť Tunajšie diaľnice sú v zlom stave. Iba v turistických regiónoch Čiernej Hory sú kvalitnejšie komunikácie. Autobusy po Čiernej Hore jazdia medzi väčšími mestami veľmi husto, do okrajových častí asi dvakrát denne. Doprava "kombijem" je v Čiernej Hore rozšírenou alternatívou autobusovej dopravy. Ľudia sa zhromažďujú na zastávkach autobusu či okolo ciest a vodiči taxíkov či dodávok ich tam nakladajú. ceny bývajú o niečo vyššie než pri použití autobusu a je treba ju ešte tak o 25 % znížiť oproti pôvodnej ponuke vodiča, zasa táto zmluvná cena je vrátane batožiny.

Jedným zo symbolov tunajšej kuchyne je njegušský pršut. Výnimočná chuť tejto šunky je výsledkom niekoľkomesačného sušenia bravčovej stehno. Ak máte chuť niektorú zo špecialít pripraviť, skúste napríklad hustú rybiu polievku - brodet. K jeho príprave budete potrebovať asi 1 kg rýb. V turistických oblastiach Čiernej Hory môžete naraziť na tajuplne znejúce názvy, ktoré pripomínajú staré slávne kulinárske doby. Pre pobrežné oblasti sú charakteristické prvky gréckej, talianskej a francúzskej kuchyne. Jednotlivé pokrmy sa líšia región od regiónu. Vo všetkých oblastiach sú však populárne ryby a ďalšie dary mora. K najobľúbenejším skvostom miestnej kuchyne patrí pršut, čevabčiči a ražniči. Stravovať sa dá v rýchlych občerstveniach alebo v pizzeriách. Reštaurácie bývajú otvorené do 24 hodín.

Na základe medzivládnej zmluvy má byť slovenským občanom poskytovaná bezplatne akútna starostlivosť, čo znamená v neodkladných a nevyhnutných prípadoch pri ohrození života. Ďalšie ošetrenie, liečenie a pobyt v nemocnici si musí pacient hradiť sám. Nikdy neurobíte chybu, keď sa pred cestou poistíte u niektorého z renomovaných poisťovní. Úroveň zdravotníckych služieb závisí na kategórii konkrétneho zdravotného zriadenia. v posledných rokoch došlo k zníženiu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti v Čiernej Hore. Zdravotný personál, zvlášť v štátnych zariadeniach, očakáva úplatky alebo dary.

Mnohé lieky sú nedostatkové, preto doporučenie znie: vezmite si na cestu dostatok liekov, ktoré užívate, a lekárničku vybavte pre strýčka príhodu. Majte po ruke vždy menšie bankovky alebo kovové mince. Dôležité telefónne čísla - smerovacie číslo z SR 00381-smerovacie číslo z Čiernej Hory do SR 00421- Polícia 92-Prvá pomoc (hitna pomoć) 94-Hasiči (vatrogasna pomoć) 93 - Žltý anjeli 98.
Dovolenka Čierna Hora

dovolenka Čierna Hora
 dovolenka Čierna Hora
 dovolenka Čierna Hora

Dovolenka Čierna hora zájazdy

Dovolenky

Destinácia počasie

TOPlist