Navigácia: Dovolenka - Dovolenka Malta

Dovolenka Malta Last minute

Cyprus

Základné údaje o dovolenke v Malta

Všeobecné informácie

Jaskyňa Calypso: v tejto jaskyni v skale neďaleko Xaghry žila podľa povesti krásna nymfa Calypso. Je odtiaľ jeden z najnádhernejších pohľadov na celú Maltu a Gozo. Hlboko dole sa rozprestiera červený piesok pláže Ramla Bay. Záhady a parky: Stredomorské záhrady sú nádhernou zmesou vôní a hýrivých farieb a klasické formálnosti sôch a fontán. Záhrady sa nachádzajú po celých ostrovoch najčastejšie ukryté medzi palácmi a dvormi a za stenami dokonca i tých najprostejších farmárskych domov.

Pamiatky
Gozo
Pevnosť a múzeum: Vnútri pevnosti, ktorá sa nazýva Gran Castello, sa nachádza nádherná katedrála a tajuplné zborenisko starých domov.
Prdhistorický chrám v Gaantii: Zoskupenie dvoch veľmi významných postupne vystavaných chrámov na výšine Xaghra. V blízkosti stojí veterný mlyn z 17. storočia.

Bazilika Tá-Pinu: V blízkosti Gharbu a malé osady Ghammar sa na opustené plošine zdvíha bazilika Tá Pinu. Zrejme práve kvôli jej jednoduchosti patrí k najkrásnejším kostolom na Malte.
Gozo Heritaqe: Táto výstava ukazuje populárnu formu viac než 7000 ročné dejiny ostrova Gozo.
Mdina: priamo v srdci ostrova sa nachádza Mdina, pôvodné typické stredoveké hlavné mesto najrkajších výhľadov na ostrov.
Katedrála: Sicílsko-normanská katedrála z XI. storočia bola zničená v roku 1693 zemetrasením. Tunajšia katedrála, ktorú postavil o štyri roky neskôr Lorenzo Gafa, sa zrejme nachádza na mieste, na ktorom pobýval rímsky miestodržiteľ Publius
Rabat St. Agatha a St. Paul´s Catacombe: Katakomby v Rabatu pomenované po svätých sú podzemné hrobky zo 4. storočia n. l.



História Najstaršie osídlenie Malty zanechalo na ostrove megalitické chrámy (5000 pred n. l.). O civilizácii staviteľov týchto chrámov je známe iba málo - Ggantija [Džgantija], chrámy v Hagar Qim [Adžar kim], dnes výzanmná turistická atrakciak, 3-2. tis. pred n. l. záhadné koľaje v centre Malty, možno slúžili pre dopravu kamenných blokov (Clapham Junction). V 1. tisícročí pred n. l. ostrovy obsadili Feninčania (snáď predkovia dnešných Malťanov), z nich sa potom vyvinula Kartaginská ríša. Ostrovy sa objavili i v gréckych bájach a povestiach, predovšetkým v Odysee (nymfa Calypsó - ostrov Gozo). V 3.-2. st. pred n. l. prebiehali punské vojny medzi Kartágom a Rímom. Malta sa stala rímskym územím a slúžila ako významné "letovisko" pre odpočinok Rimanov (rímska vila v Rabate, rímske kúpele). V rannom kresťanstve tu údajne stroskotal sv. Pavol (60 n. l.) a priniesol na Maltu kresťanstvo. Po krátkom byzantskom intermezze ostrov zabrali v roku 870 Arabi. Dochovalo sa však iba málo pamiatok (zbytok vchodu do mešity v Medine, jazykový vplyv - arabčina sa stala základom súčasnej maltšiny (názvy Mdina/mesto, Triq/ulica, cesta, Dar/dom aj.).
V 11. - 12. storočí tu z Palerma vládli normanskí králi a po nich španielskí Arragonci (13.-16. storočia). Po zjednotení Španielska (1467) sa nadvlády ujala španielska koruna. Ako kompenzáciu za stratu ostrova Rhodos po dobytí Turkmi, získali ostrov v roku 1530 od pápeža johanitov - maltézski rytieri, jeden z mnohých rádov vzniknutých za križiackych vojen. Maltézski rytieri tu vládli až do roku 1807. Ostrov trpel častými pirátskymi nájazdmi, z nich vyrástlo opevnenie Malty (La Valletta). ostrov zažil v roku 1656 tzv. Veľké obliehanie (Grand Siége) - osmanská flotila vtedy niekoľko mesiacov obliehala Maltu, útoky boli odrazené. Johaniti priniesli na Maltu kultúrny rozkvet (Caravaggio - Poprava Jána Krstiteľa v katedrále sv. Jána vo Vallette). Dôkazom je predovšetkým dnešné halvné mesto La Valletta, usporaidané podľa jazykových okruhov (Castillo de Arragón - arragonskí rytieri). Kresťanstvo zažilo veľký rozvoj, vznikli tu významné pútne mestá (mariánsky kult - kostol Ta´ Pinu na Gozu, zjavenie Panny Márie). Dodnes sú Malťania silní katolíci. Johanitov vyhnal až v roku 1807 Napoleon a po Viedenskom kongrese (1815) sa Malta stáva britskou kolóniou, jej vplyv je dodnes na Malte patrný (autobusy, angličtina, jazda vľavo, telefónne búdky). Angličtina sa stáva úradným jazykom (dnes kurzy angličtiny na Malte - populárny segment SR) a v rokoch 1860-1931 fungovala dokonca železničná doprava (nádražie v Rabatu). Strategický význam Malty ukázala 2. svetová vojna, kedy sa z ostrova stala "nepotopiteľná lietadlová loď Veľkej Británie". Ostrovy zažili stále bombardovanie nemeckými a talianskymi vojskami (chrám v Moste - najväčšia kaplnka na ostrove Malta, ktorú v roku 1943 pri modlitbe prerazila bomba, ktorá nevybuchla. Vysypal sa z nej iba piesok a papierik s nápisom "Pozdrav robotníkov zo Škodovky").
V roku 1964 bola vyhlásená nezávislosť v rámci Commonwealthu (uznanie britskej kráľovnej ako hlavy štátu). O 15 rokov neskôr (1979) odišiel posledný britský vojak a bola vyhlásená republika v čele s prezidentom.



Je dobré vedieť Na Malte získate celú radu tradičných suvenýrov, od krajok vyrábaných ručne na ostrove Gozo (najlepšie krajky pochádzajú z miest Victoria či Xlendi) po fúkané sklo a ozdoby zo striebra. Zaujímavý je nákup sklenených vecí, ktoré si samozrejme môžete zakúpiť v obchode, ale tiež môžete zamieriť na prehliadku sklárskej manufaktúry a vybrať si pravý suvenýr tam. Najznámejšia manufaktúra sa nachádza v Medine, jej špecializáciu sú pôvabné vázy. Šperky zo striebra ale i zlata nakúpite na trhoch alebo priamo v kovotepeckých dielňach. Sú v každom väčšom meste a ich hľadanie zaberie veľmi málo času, pretože vás k nim nasmerujú miestni ľudia. Bežná je prehliadka dielne, ktorú by mal korunovať nákup zvoleného šperku. Pokiaľ si však nič nevyberiete, nevadí. Kovotepci vás rovnako vyprevadia s úsmevom na perách.

Autobusmi sa na ostrovoch Malta i Gozo dostanete prakticky všade, po mestách väčšinou dojdete všade peši. Ak máte v pláne viac cestovať po ostrove, požičovňa áut je dobrý tip. Je možné vybrať z ponúk miestnych požičovní, jazdí sa vľavo. Na ostrove Comino nie je automobilová doprava. Prepravu medzi ostrovmi Malta a Gozo zaisťujú pravidelné trajekty z Cirkewwy do Mgarru. Lodná doprava na ostrov Comino je nepravidelná z oboch väčších ostrovov. Po riadení osobného automobilu na území Malty potrebujú motoristi vodičský preukaz (údajne postačí národný vodičský preukaz, ale doporučuje sa vziať medzinárodný). Pokiaľ idete vlastným vozidlom, potrebujete ešte doklady k vozidlu, zelenú kartu a označenie SK. Do autobusu musíte nastupovať čo najrýchlejšie, rovnako je tomu pri výstupu. Majitelia autobusov sú totiž väčšinou súkromníci, ktorý honia čas, takže vám kľudne ujdú pred nosom. Alebo budete musieť naopak vyskakovať za jazdy.

Maltská kuchyňa je skutočne výborná. Možno je to tým, že nezaprie vplyv sicílskej kuchyne. V reštauráciách si preto môžete objednať celú radu pokrmov, ktoré majú celkom jednoznačne základ v talianskej kuchyni. Napríklad ravjul je obdobou talianskych ravioli a minestra je zase veľmi chutná imitácia talianskej polievky minestrone. Tradičné špeciality sú dobroty z králičieho mäsa. Dkoonca môžete povečerať v reštauráciách, ktorých jedálny lístok je celý zložený z králičích pokrmov. V iných podnikoch si zase môžete dať bzar ahdar mimli (paprika s vaječnou nádievkou a rozličným korením), brodu (hovädzia polievka) alebo fenek ( králik, obvykle pečený alebo smažený). Ku každému pokrmu dostanete mnoho čerstvej zeleniny. Po jedle zase prichádza na radu sladký dezert. Tradičnou pochúťkou sú prinjolata (piškóty s mandľovou polevou a náplňou) či figolli (citrónový rez s mandľami, pripravuje sa predovšetkým cez Veľkú Noc). na Malte rozhodne nebudete trpieť hladom, pretože sa tu nachádza veľmi veľa rôznych reštaurácii, taverní, barov, kaviarní a rýchlych občerstvení. Väčšina reštaurácii zaviera až o polnoci, ale bary (predovšetkým hotelové) sú plné hosťov až do časného rána. Pokiaľ máte náladu prepiť noc, zamierte do typických anglických pabov. Sú pozostatkom časov, kedy maltu ovládali Briti. Dnes sú orientované na britských turistov, ktorý údajne tvoria takmer polovicu všetkých návštevníkov. V paboch dostanete všetko, čo by ste v nich čakali. Teda i čierna pivo dovezené z Veľkej Británie.

Zdravotnícka starostlivosť i lekárske vybavenie je na Malte na veľmi vysokej úrovni. Moderná lekárska technika a vážnejšie lekárske zákroky sa sústreďujú do dvoch nemocníc, jedna na ostrove Malta (St. Luke´s Hospital, tel: 241251) a druhá na ostrove Gozo (Craig General Hospital, tel: 556851). Okrem týchto centier pôsobí na Malte i rada súkromných lekárov (praktikov, špecialistov i zubárov). Medzi Slovenskou republikou a Maltou nie je uzavretá medzinárodná dohoda o poskytovaní najnutnejšej lekárskej starostlivosti. Všetky zdravotnícke úkony, privátne i štátne, preto musia byť uhradené. Liečba a lieky sú veľmi drahé. Dôležité je pribaliť kvalitné cestovné poistenie. Podrobnejšie informácie o maltskom zdravotníctve nájdete na stránkach ministerstva zdravotníctva (www.health.gov.mt). Ďalšie rady: Voda z vodovodného radu by mala byť pitná, ale istejšie je piť kupovanú balenú vodu, ktorú poriadite v každom obchode. Mlieko je pasterizované, jedlo je rovnako bezpečné ku konzumácii. Niektorých cestovateľov aj tak môže postihnúť nepríjemná cestovná hnačka zavinená dielom zmenou stravy, dielom tunajším teplým podnebím. Použitím bežných liekov však hnačka väčšinou skoro prejde. Pre cestu na Maltu nie je pre turistov zo Slovenskej republiky povinné žiadne očkovanie.

Dovolenka Malta

dovolenka Cyprus
 dovolenka Cyprus
 dovolenka Cyprus

Dovolenka Malta zájazdy

Dovolenky

Destinácia počasie

TOPlist